Plantation Key Outdoor Rectangular Leg Table – Granite
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This Plantation Key outdoor rectangular leg table is crafted from weather and rust-resistant Cast Aluminum with a Granite finish. It features a slatted top, square block legs, and a center hole for an umbrella, ideal for patio dining.
| Weight | 56 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 72 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Granite |
| Style | Transitional |
| Collection | Plantation Key |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Plantation Key Outdoor Rectangular Leg Table – Granite
Make mealtime memories on your patio with the Plantation Key outdoor rectangular leg table. Crafted with excellence using Cast Aluminum, this piece features a Granite finish. The slatted top is a unique design element that will turn heads and delight the eye, while still offering a sturdy surface for meals and beverages. A center hole with grommet offers the option to add an umbrella (not included) for extra shade. The clean, crisp look is continued with the square block legs. With Cast Aluminum being known to stand up well to weather and rust, this outdoor rectangular leg table will become a staple in your outdoor gatherings for years to come. Reclaim the outdoors with the Plantation Key outdoor rectangular leg table.
Product Details
| Cubes | 16.2 |
|---|---|
| Features a Slat Top | Yes |
| Block Legs | Yes |
| UV & Water Resistant | Yes |
| Cast Aluminum | Yes |
| Umbrella Hole w/ Grommet | Yes |
| Warranty: 3 Years Aluminum | Yes |
| Combined_dimensions | W72 x D35 x H30 |
| Feature_1 | Features a Slat Top |
| Feature_2 | Block Legs |
| Feature_3 | UV & Water Resistant |
| Feature_4 | Cast Aluminum |
| Feature_5 | Umbrella Hole w/ Grommet |
| Feature_6 | Warranty: 3 Years Aluminum |
| Epcubes | 16.2 |
| Epboxwidth | 74.75 |
| Epboxdepth | 39.5 |
| Epboxheight | 9.5 |
| Epprodwidth | 72 |
| Epproddepth | 35.43 |
| Epprodheight | 29.5 |
| Ep_carton | 1 |
| Weight | 56 |
| Web_exclude | No |
| Small_parcel | No |
| Finish_category | Gray |
| Weight | 56 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 72 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Granite |
| Style | Transitional |
| Collection | Plantation Key |
Why buy the Plantation Key Outdoor Rectangular Leg Table – Granite from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
Seacliff Beach Outdoor Counter Height Dining Table
Fairen Trail Bar Table
Orchard Beach Outdoor Dining Table Base
Aria Plains Outdoor Dining Table
Naples Beach Outdoor Multi-use Table
Rainier Ranch Outdoor Dining Table
Serene Bay Outdoor Dining Table
Laguna Heights Outdoor Dining Table
Beachcroft Outdoor Dining Table
Beach Front Outdoor Dining Table
Half Moon Beach Outdoor Dining Table
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.