Trouper Power Reclining Sofa w/ Headrest & Lumbar – X44724
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Power reclining sofa with tall split backs, sculpted bucket chaise seat and side-mounted toggle controls for independent adjustment of backs, legrests, headrests and lumbar.
| Weight | 246 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 85 × 41.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Brown |
| Detail Color | Stucco |
| Style | Contemporary |
| Collection | Trouper |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Trouper Power Reclining Sofa w/ Headrest & Lumbar – X44724
The billowy contours of the Trouper Power Reclining Sofa with Headrest and Lumbar are offset by smooth lines, softly sloped arms and contemporary style. Power controls adjust recline, headrests and lumbar to read, watch TV, or simply relax in luxury!
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Customizable | Yes |
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Fluid lines, casual curves and contemporary style | Yes |
|---|---|
| Tall blown-fiber split backs with pillow-soft support | Yes |
| Sculpted bucket chaise seat and legrest form a continuous zone of comfort | Yes |
| Slightly flared, well-padded arms | Yes |
| Attractive single-needle topstitching detail | Yes |
| Recline both the left and right seats with the touch of a button | Yes |
| Side-mounted toggle control panels on both sides enable adjustment of backs, legrests, headrests and lumbar | Yes |
| Built-in USB ports power your smartphones or tablets | Yes |
| Double-picked blown fiber fill for improved cushion loft and shape retention | Yes |
| High grade foam seat cushions maintain their comfort and appearance | Yes |
| Premium grade fabrics and leathers tested to resist wear and fading | Yes |
| Customizable with your choice of fabrics and other upgrades | Yes |
| Plugs into an AC outlet | Yes |
| Includes our Limited Lifetime Warranty | Yes |
| Hand-delivered to your home | Yes |
| Special financing available using the La-Z-Boy credit card (only applicable in the United States) | Yes |
| Weight | 246 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 85 × 41.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Brown |
| Detail Color | Stucco |
| Style | Contemporary |
| Collection | Trouper |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining |
Why buy the Trouper Power Reclining Sofa w/ Headrest & Lumbar – X44724 from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.