Piper Sofa – 610620
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Contemporary stationary sofa with sleek, streamlined arms, decorative wood legs and premier standard seats for lasting comfort and shape retention.
| Weight | 137.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 82 × 37.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Cream |
| Detail Color | Ivory |
| Style | Contemporary |
| Collection | Piper |
| Features | Customizable, Fabric, Leather |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Piper Sofa – 610620
Piper’s sleek, streamlined style fits in with just about any decor from ultra-modern to comfortably casual. Simple, smooth Premier standard seats offer long-lasting comfort and support while the elegant, modern arms and decorative wood legs bring just a touch of an upscale vibe.
Features
| Customizable | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Stylish and comfortable sofa with a contemporary vibe | Yes |
|---|---|
| Sleek, streamlined arms | Yes |
| Decorative wood legs | Yes |
| Premier standard seats for long-lasting comfort and support | Yes |
| Double-picked blown fiber fill for improved shape retention | Yes |
| High grade foam seat cushions maintain their comfort and appearance | Yes |
| Premium grade fabrics and leathers tested to resist wear and fading | Yes |
| Includes our Limited Lifetime Warranty | Yes |
| Customizable with your choice of fabrics and other upgrades | Yes |
Videos
| Weight | 137.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 82 × 37.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Cream |
| Detail Color | Ivory |
| Style | Contemporary |
| Collection | Piper |
| Features | Customizable, Fabric, Leather |
Why buy the Piper Sofa – 610620 from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.