Piper Queen Sleep Sofa – 510620
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Queen‑size sleep sofa with contemporary casual styling, decorative wood legs and a standard Supreme Comfort™ quilted innerspring mattress; designed as a versatile, stylish guest sofa.
| Weight | 217.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 82 × 37.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Cream |
| Detail Color | Ivory |
| Style | Contemporary |
| Collection | Piper |
| Features | Customizable, Fabric, Leather |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Piper Queen Sleep Sofa – 510620
Turn any room into a stylish and functional guest room with the Piper Queen Size Sleep Sofa. Piper’s sleek, smooth style fits in to just about any decor from ultra-modern to comfortably casual. Simple, smooth Premier standard seats offer long-lasting comfort and support while the sleek, streamlined arms and decorative wood legs to bring just enough elegance. Overnight guests will love the Queen size Supreme ComfortTM quilted innerspring mattress that measures 5.5” thick.
Features
| Customizable | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Stylish and versatile Queen size sleep sofa | Yes |
|---|---|
| Contemporary casual design | Yes |
| Sleek, streamlined arms | Yes |
| Decorative wood legs | Yes |
| Premier standard seats for long-lasting comfort and support | Yes |
| Includes standard Supreme ComfortTM quilted innerspring mattress | Yes |
| Queen mattress dimensions 71.5” L x 60” W x 5.5” H | Yes |
| Recommended Queen sheet size 110” L x 90” W (approx.) | Yes |
| Total length of slepeer when bed is pulled out and fully extended is 90.5″ | – |
| Double-picked blown fiber fill for improved shape retention | Yes |
| High grade foam seat cushions maintain their comfort and appearance | Yes |
| Premium grade fabrics and leathers tested to resist wear and fading | Yes |
| Includes our Limited Lifetime Warranty | Yes |
| Customizable with your choice of fabrics and other upgrades | Yes |
Videos
| Weight | 217.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 82 × 37.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Cream |
| Detail Color | Ivory |
| Style | Contemporary |
| Collection | Piper |
| Features | Customizable, Fabric, Leather |
Why buy the Piper Queen Sleep Sofa – 510620 from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.