Kennedy Apartment-Size Sofa – 620593
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Compact apartment-size sofa with patented ComfortCore® cushions, narrow track arms and decorative wood legs; designed for small spaces and available with a matching ottoman.
| Weight | 118 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 69 × 39 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Cream |
| Detail Color | Oyster |
| Style | Transitional |
| Collection | Kennedy |
| Features | Customizable, Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Kennedy Apartment-Size Sofa – 620593
Our Kennedy Apartment size Sofa is the sleek and casual piece that fits any size space. It features the same style and the same comfort as the standard size Kennedy, but on a narrower scale. A combination of clean lines, narrow track arms, welt trim and decorative wood legs give it a classic, understated style that blends easily with any decor. Patented ComfortCore® cushions provide just the right amount of support for a long or short sit. Includes two 20” accent pillows. A matching ottoman is available separately.
Features
| Customizable | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Sleek and casual sofa | Yes |
|---|---|
| Designed for apartments and other small spaces | Yes |
| Classic, understated style blends with existing pieces | Yes |
| Patented ComfortCore® cushions | Yes |
| Narrow track arms save space | Yes |
| Decorative wood legs | Yes |
| Welt trim | Yes |
| Customizable with your choice of fabrics and other available upgrades | Yes |
| Matching ottoman available separately | Yes |
Videos
| Weight | 118 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 69 × 39 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Cream |
| Detail Color | Oyster |
| Style | Transitional |
| Collection | Kennedy |
| Features | Customizable, Fabric |
Why buy the Kennedy Apartment-Size Sofa – 620593 from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.