Finley Wall Reclining Sofa – 330747
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Contemporary wall recliner sofa with a tall foam back and ultra-plush chaise seats that create a continuous zone of comfort; side handles adjust legrests and it can sit inches from a wall.
| Weight | 196 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 85 × 43 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Cream |
| Detail Color | Bone |
| Style | Contemporary |
| Collection | Finley |
| Features | Customizable, Leather |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Finley Wall Reclining Sofa – 330747
The Finley Wall Reclining Sofa has sleek track arms and a tall foam back that gives it a neat and structured look. The ultra-plush chaise seat and legrest cradle the body in a continuous zone of comfort for reading, relaxing or watching TV.
Features
| Customizable | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Contemporary style sofa | Yes |
|---|---|
| Ultra-plush chaise seat | Yes |
| Clean, modern lines | Yes |
| Foam back gives it a structured look | Yes |
| Legrest gives it a continuous zone of comfort | Yes |
| Can be placed inches from a wall | Yes |
| Adjust the legrests with convenient side-mounted handles | Yes |
| 3-position locking legrest for added safety and support | Yes |
| Premium grade leathers tested to resist wear and fading | Yes |
| Customizable with your choice of leather and other upgrades | Yes |
| Includes our Limited Lifetime Warranty | Yes |
| Hand-delivered to your home | Yes |
Videos
| Weight | 196 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 85 × 43 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Cream |
| Detail Color | Bone |
| Style | Contemporary |
| Collection | Finley |
| Features | Customizable, Leather |
Why buy the Finley Wall Reclining Sofa – 330747 from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.