Finley Power Wall Reclining Loveseat w/ Headrest & Lumbar – 32X747
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Contemporary power wall reclining loveseat with a tall foam back, ultra-plush chaise seat and independent headrest and lumbar adjustments; designed to sit inches from a wall for space-saving comfort.
| Weight | 203 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 57 × 43 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Cream |
| Detail Color | Bone |
| Style | Contemporary |
| Collection | Finley |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look..
Finley Power Wall Reclining Loveseat w/ Headrest & Lumbar – 32X747
Looking for reclining comfort with contemporary style? The Finley Power Wall Reclining Loveseat with Headrest and Lumbar fits the bill with modern lines, sleek track arms and a tall foam back that gives it a neat and structured look. The ultra-plush chaise seat and legrest cradle the body in a continuous zone of comfort. Simply use the convenient control panels on the outside arms to raise the legrests for reading, relaxing or watching TV.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Customizable | Yes |
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Contemporary style loveseat | Yes |
|---|---|
| Ultra-plush chaise seat | Yes |
| Clean, modern lines | Yes |
| Dual power adjustable headrests | Yes |
| Foam back gives it a structured look | Yes |
| Legrest gives it a continuous zone of comfor | Yes |
| Recline and raise your feet independently with the touch of a button | Yes |
| Back reclines with or without raising the legrest | Yes |
| Home button returns you to the upright seated position | Yes |
| Built-in USB port powers your smartphone or tablet | Yes |
| Wireless remote upgrade available | Yes |
| Double-picked blown fiber fill for improved shape retention | Yes |
| Premium grade fabrics and leathers tested to resist wear and fading | Yes |
| Includes our Limited Lifetime Warranty | Yes |
| Customizable with your choice of fabrics and other upgrades | Yes |
| Plugs into an AC outlet | Yes |
Videos
| Weight | 203 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 57 × 43 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Cream |
| Detail Color | Bone |
| Style | Contemporary |
| Collection | Finley |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power |
Why buy the Finley Power Wall Reclining Loveseat w/ Headrest & Lumbar – 32X747 from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.