Acadia Power Reclining Chair w/ Headrest – 81U811
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Acadia power reclining chair with a tall foam box-border back, waterfall chaise seat and chunky track arms; zero-gravity reclining and a power-tilt headrest provide full-body cradle support plus an inside-mounted 2-button control and USB charging.
| Weight | 140 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 39 × 43 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | White |
| Detail Color | Bone |
| Style | Contemporary |
| Collection | Acadia |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Acadia Power Reclining Chair w/ Headrest – 81U811
Bold track arms border a sleek waterfall chaise seat and legrest, giving the Acadia Power Reclining Chair with Headrest bright, modern energy. Its tall linear back, power-tilt headrest and zero gravity recline deliver luxurious cutting-edge comfort.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Customizable | Yes |
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| A clean, linear design with cutting-edge comfort | Yes |
|---|---|
| Tall foam box-border back and headrest impart a fresh, modern energy | Yes |
| Smooth waterfall chaise seat and footrest adjust for dreamy comfort | Yes |
| Chunky track arms | Yes |
| Chic blocky wood legs | Yes |
| New zero gravity reclining mechanism features fully horizontal cradling support of the entire body | Yes |
| Power-tilt headrest provides customizable support for your head and neck | Yes |
| Easily adjust back, legrest and headrest with the inside-mounted 2-button control panel | Yes |
| Built-in USB port powers your smartphone or tablet | Yes |
| High grade foam seat cushion maintains its comfort and appearance | Yes |
| Double-picked blown fiber fill for improved cushion loft and shape retention | Yes |
| Premium grade fabrics and leathers tested to resist wear and fading | Yes |
| Plugs into an AC outlet or upgrade to optional battery pack to move anywhere | Yes |
| Includes our Limited Lifetime Warranty | Yes |
| Hand-delivered to your home | Yes |
| Special financing available using the La-Z-Boy credit card (only applicable in the United States) | Yes |
Videos
| Weight | 140 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 39 × 43 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | White |
| Detail Color | Bone |
| Style | Contemporary |
| Collection | Acadia |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining |
Why buy the Acadia Power Reclining Chair w/ Headrest – 81U811 from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.