Acadia Power Reclining Loveseat w/ Headrest – 88U811
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Power reclining loveseat with tall foam box-border backs, waterfall chaise seats and a zero-gravity reclining mechanism; features power-tilt headrests, inside control panels and built-in USB ports.
| Weight | 229 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 61.5 × 43 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | White |
| Detail Color | Bone |
| Style | Contemporary |
| Collection | Acadia |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Acadia Power Reclining Loveseat w/ Headrest – 88U811
The Acadia Power Reclining Loveseat with Headrest exudes a crisp, modern vibe with chunky track arms, a smooth waterfall chaise seat, and tall, linear back. The power-tilt headrest and zero gravity recline offer sublime support to relax and revive.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Customizable | Yes |
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Advanced adjustable comfort with a smooth, simple profile | Yes |
|---|---|
| Tall foam box-border back and headrest impart a fresh, modern energy | Yes |
| Waterfall chaise seat and footrest adjust for rejuvenating comfort | Yes |
| Bold track arms | Yes |
| Blocky wood legs | Yes |
| New zero gravity reclining mechanism features fully horizontal cradling support of the entire body | Yes |
| Power-tilt headrests provide customizable support for your head and neck | Yes |
| Recline both the left and right seats with the touch of a button | Yes |
| Easily adjust backs, legrests and headrests with the inside-mounted 2-button control panels | Yes |
| Built-in USB ports power your smartphones or tablets | Yes |
| Double-picked blown fiber fill for improved cushion loft and shape retention | Yes |
| High grade foam seat cushions maintain their comfort and appearance | Yes |
| Premium grade fabrics and leathers tested to resist wear and fading | Yes |
| Plugs into an AC outlet or upgrade to optional battery pack to move anywhere | Yes |
| Includes our Limited Lifetime Warranty | Yes |
| Hand-delivered to your home | Yes |
| Special financing available using the La-Z-Boy credit card (only applicable in the United States) | Yes |
Videos
| Weight | 229 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 61.5 × 43 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | White |
| Detail Color | Bone |
| Style | Contemporary |
| Collection | Acadia |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining |
Why buy the Acadia Power Reclining Loveseat w/ Headrest – 88U811 from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.