Cassian Power Reclining Loveseat w/ Headrest, Lumbar & Console – X49802
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Power reclining loveseat with inset lumbar cushions, ultra-plush chaise seats and a flip-top center console for storage and cup holders; side-mounted toggles enable head-to-toe customization.
| Weight | 227.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 77.5 × 42.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Sand |
| Style | Transitional |
| Collection | Cassian |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining, Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look..
Cassian Power Reclining Loveseat w/ Headrest, Lumbar & Console – X49802
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Customizable | Yes |
| Storage | Yes |
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Traditional reclining comfort with spruced up style | Yes |
|---|---|
| Cozy blown fiber box-border backs enhanced with inset lumbar cushions | Yes |
| Ultra-plush chaise seats and footrests cradle the body from head to toe | Yes |
| Contemporary tapered arms with elegant wrap-over cushioning | Yes |
| Handy flip-top center console provides extra armrest space, hidden storage and two cup holders | Yes |
| Simply use the 3 toggles on the side-mounted control panels for head-to-toe customizable comfort in both the left and right seats | Yes |
| Two toggles enable independent power adjustment of the of the headrest and lumbar for support of the head, neck and back | Yes |
| One toggle reclines the back and simultaneously raises the legrest | Yes |
| Two memory options save your favorite reclining positions | Yes |
| Home button returns you to the upright seated position | Yes |
| Built-in USB port powers your smartphone or tablet | Yes |
| Double-picked blown fiber fill for improved cushion loft and shape retention | Yes |
| High grade foam seat cushions maintain their comfort and appearance | Yes |
| Premium grade fabrics and leathers tested to resist wear and fading | Yes |
| Customizable with your choice of fabrics and other upgrades | Yes |
| Plugs into an AC outlet | Yes |
| Includes our Limited Lifetime Warranty | Yes |
| Hand-delivered to your home | Yes |
| Special financing available using the La-Z-Boy credit card (only applicable in the United States) | Yes |
Videos
| Weight | 227.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 77.5 × 42.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Sand |
| Style | Transitional |
| Collection | Cassian |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining, Storage |
Why buy the Cassian Power Reclining Loveseat w/ Headrest, Lumbar & Console – X49802 from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.