Cassian Power Reclining Loveseat w/ Headrest & Console – U49802
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Power reclining loveseat with inset lumbar cushions, ultra-plush chaise seats and a center console with hidden storage and cup holders; side-mounted multi-button controls and power-tilt headrests enable individualized adjustments.
| Weight | 181 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 77.5 × 42.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Sand |
| Style | Transitional |
| Collection | Cassian |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining, Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look..
Cassian Power Reclining Loveseat w/ Headrest & Console – U49802
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Customizable | Yes |
| Storage | Yes |
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Casual and convenient reclining comfort with a rejuvenated look | Yes |
|---|---|
| Cushy blown fiber box-border backs with a rounded shape and inset lumbar cushions | Yes |
| Ultra-plush chaise seat and footrest extend for customizable lounging | Yes |
| Smoothly tapered arms with light wrap-over padding | Yes |
| Handy center console provides extra armrest space, hidden storage and two cup holders | Yes |
| Both the left and right seats recline at the touch of a button | Yes |
| Power-tilt headrests provide customizable support for your head and neck | Yes |
| Side-mounted 4-button control panels enable independent adjustment of backs, legrests and headrests | Yes |
| Built-in USB ports power your smartphones or tablets | Yes |
| Double-picked blown fiber fill for improved cushion loft and shape retention | Yes |
| High grade foam seat cushions maintain their comfort and appearance | Yes |
| Premium grade fabrics and leathers tested to resist wear and fading | Yes |
| Customizable with your choice of fabrics and other upgrades | Yes |
| Plugs into an AC outlet | Yes |
| Includes our Limited Lifetime Warranty | Yes |
| Hand-delivered to your home | Yes |
| Special financing available using the La-Z-Boy credit card (only applicable in the United States) | Yes |
Videos
| Weight | 181 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 77.5 × 42.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Sand |
| Style | Transitional |
| Collection | Cassian |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining, Storage |
Why buy the Cassian Power Reclining Loveseat w/ Headrest & Console – U49802 from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.