Baron Power Wall Reclining Loveseat w/ Console, Headrest & Lumbar – X39807
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Power wall reclining loveseat with tall box-border backs, power-tilt headrests and sculpted bucket chaise seats; a flip-top center console provides hidden storage and cup holders, while side-mounted 4-button controls and built-in USB ports enable independent adjustment of backs, legrests, headrests and lumbar.
| Weight | 249 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.5 × 72 × 43 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Natural |
| Collection | Baron |
| Features | Cupholders, Customizable, Fabric, Leather, Power, Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look..
Baron Power Wall Reclining Loveseat w/ Console, Headrest & Lumbar – X39807
The Baron Power Wall Reclining Loveseat with Console, Headrest and Lumbar revs up backs and bucket chaise seats with auto-inspired style and ease. Even near a wall, controls customize support head to toe. Console cupholders and storage keep it tidy.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Customizable | Yes |
| Storage | Yes |
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
| Cupholders | Yes |
Product Details
| Streamlined design with supportive curves and a comfy fit for taller frames | Yes |
|---|---|
| Refined, automotive-inspired design and premium craftsmanship | Yes |
| Tall foam box-border backs with generous headrests and tailored details | Yes |
| Sculpted bucket chaise seats and legrests adjust to create continuous spans for lounging | Yes |
| Tapering track arms with elegant contours | Yes |
| Can be placed inches from a wall | Yes |
| Handy flip-top center console has extra armrest space, hidden storage and two cup holders | Yes |
| Both the left and right seats recline at the touch of a button | Yes |
| Power-tilt headrests provide customizable support for your head and neck | Yes |
| Side-mounted 4-button control panels enable independent adjustment of backs, legrests, headrests and lumbar | Yes |
| Built-in USB ports power your smartphones or tablets | Yes |
| High grade foam seat cushions maintain their comfort and appearance | Yes |
| Premium grade fabrics and leathers tested to resist wear and fading | Yes |
| Customizable with your choice of fabrics and other upgrades | Yes |
| Plugs into an AC outlet | Yes |
| Includes our Limited Lifetime Warranty | Yes |
| Hand-delivered to your home | Yes |
| Weight | 249 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.5 × 72 × 43 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Natural |
| Collection | Baron |
| Features | Cupholders, Customizable, Fabric, Leather, Power, Storage |
Why buy the Baron Power Wall Reclining Loveseat w/ Console, Headrest & Lumbar – X39807 from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.