Baron Power Wall Reclining Sofa w/ Headrest – 33U807
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Power wall reclining sofa featuring tall box-border backs with power-tilt headrests, sculpted bucket chaise seats and side-mounted 4-button controls for independent adjustment; includes two memory positions and built-in USB ports.
| Weight | 252 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.5 × 81.5 × 43 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Natural |
| Collection | Baron |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Baron Power Wall Reclining Sofa w/ Headrest – 33U807
With clean lines, contoured arms and a taller fit, the Baron Power Wall Reclining Sofa with Headrest has chic auto-interior styling. Sleek backs, headrests, bucket chaise seats and legrests adjust support, head to toe. And it can be set near a wall.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Customizable | Yes |
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Ideal fit for taller statures with supportive curves and soothing streamlined style | Yes |
|---|---|
| Refined automotive-inspired design and premium craftsmanship | Yes |
| Tall foam box-border backs with luxe headrests and crisp stitching details | Yes |
| Sculpted bucket chaise seats and footrests adjust to create relaxing spans of comfort | Yes |
| Tapering track arms with elegant contours | Yes |
| Can be placed inches from a wall | Yes |
| Power-tilt headrests provide customizable support for your head and neck | Yes |
| Both the left and right seats recline at the touch of a button | Yes |
| Side-mounted 4-button control panels enable independent adjustment of backs, legrests and headrests | Yes |
| Two memory options save your favorite reclining positions | Yes |
| Home button returns you to the upright seated position | Yes |
| Built-in USB ports power your smartphones or tablets | Yes |
| Wireless remote upgrade available | Yes |
| High grade foam seat cushions maintain their comfort and appearance | Yes |
| Premium grade fabrics and leathers tested to resist wear and fading | Yes |
| Customizable with your choice of fabrics and other upgrades | Yes |
| Plugs into an AC outlet | Yes |
| Includes our Limited Lifetime Warranty | Yes |
| Hand-delivered to your home | Yes |
| Weight | 252 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.5 × 81.5 × 43 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Natural |
| Collection | Baron |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power |
Why buy the Baron Power Wall Reclining Sofa w/ Headrest – 33U807 from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.