Paradise Valley Writing Desk
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Crafted from rubberwood solids and split heart white oak veneers, this writing desk features a Saddle Brown finish. It includes three full extension drawers, a flip-down keyboard tray, and wire management provisions.
| Weight | 156 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 66 × 31 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Saddle Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Paradise Valley |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Paradise Valley Writing Desk
Take the stress out of work with the Paradise Valley writing desk. Crafted with Rubberwood solids and Split Heart White Oak veneers, this piece features a Saddle Brown finish. The top of the desk has a bread board veneer pattern for design appeal. There are three full extension drawers with flat cut drawer fronts that are accented with Antique Pewter knob hardware. The center drawer offers a flip-down keyboard tray and wire management provisions to conceal wiring. Square turned double pedestals flow into shaped bracket feet and a center trestle. The Paradise Valley writing desk captures grand opulence with comfortable rustic styling.
Product Details
| Wood | Rubberwood Solids w/ Split Heart White Oak Veneers |
|---|---|
| Finish | Saddle Brown |
| Dimensions | W66 x D32 x H31 |
| Box Dimensions | W70 x D36 x H16 |
| Cubes | 22.72 |
| Full Extension Metal Side Drawer Guides (45mm) | Yes |
| French & English Dovetail Drawer Construction | Yes |
| Features Bread Board Veneer Pattern on Top | Yes |
| Flat Cut Drawer Fronts | Yes |
| Flip-Down Keyboard Tray | Yes |
| Wire Management Provisions | Yes |
| Bead Molding | Yes |
| Antique Pewter Knob Hardware | Yes |
| Weight | 156 lbs. |
| Weight | 156 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 66 × 31 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Saddle Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Paradise Valley |
Why buy the Paradise Valley Writing Desk from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.