Sundance 2 Door 3 Drawer Accent Cabinet
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This Sundance accent cabinet, crafted from poplar solids and birch veneers, showcases an antique white finish with carved floral pattern doors. It features fixed shelves, three full extension drawers, and wire management provisions, suitable for use as a TV console.
| Weight | 84 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 60 × 29 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique Linen |
| Style | Contemporary |
| Collection | Sundance |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Sundance 2 Door 3 Drawer Accent Cabinet
Sundance 60” Accent cabinet offers plenty of storage while giving your room a little drama to create an eclectic look. Crafted of poplar solids and birch veneers in an antique white finish. Features two carved doors in a floral pattern with one shelf behind each, three full extension drawers, custom flower hardware, a removable panel behind carving to make it easy to use your remote-control components with wire management provisions to conceal wires. Perfect as a TV console.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Wood | Rubberwood w/ Pine Solids and Birch Veneers |
|---|---|
| Finish | Antique Linen |
| Dimensions | W60 x D18 x H29 |
| Box Dimensions | W64 x D22 x H32 |
| Cubes | 25.97 |
| Boxed Drawer Construction | Yes |
| Full Extension Metal Side Drawer Guides | Yes |
| Painted Interior Drawers | Yes |
| Wire Management Provisions | Yes |
| Resin Molded Decorative Floral Pattern | Yes |
| One Fixed Shelf Behind Each Door | Yes |
| Removable Panel Behind Carved Doors | Yes |
| Resin Knob Hardware | Yes |
| Weight | 84 lbs. |
| Weight | 84 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 60 × 29 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique Linen |
| Style | Contemporary |
| Collection | Sundance |
| Features | Storage |
Why buy the Sundance 2 Door 3 Drawer Accent Cabinet from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.