Summer House I Vanity Desk
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This Summer House I vanity desk offers a fashionable cottage look with an oyster white finish, louvered panels, and wooden knob hardware. It features felt-lined top drawers and fully stained interior drawers for organized storage.
| Weight | 129 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 56 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Oyster White |
| Style | Cottage |
| Collection | Summer House I |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Summer House I Vanity Desk
Obtain a fashionable cottage look with the Summer House vanity. The oyster white finish is accented by louvered panels and wooden knob hardware. This piece also features a felt lined top drawer and fully stained interior drawers, perfect for storing makeup and everyday items.
Product Details
| Wood | Poplar w/ Pine Solids and Wood Products |
|---|---|
| Finish | Oyster White |
| Dimensions | W56 x D20 x H30 |
| Box Dimensions | W59 x D23 x H20 |
| Cubes | 15.26 |
| French & English Dovetail Construction | Yes |
| Full Extension Metal Side Drawer Glides | Yes |
| Fully Stained Interior Drawers | Yes |
| Wooden Knob Hardware | Yes |
| Weight | 129 lbs. |
| Weight | 129 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 56 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Oyster White |
| Style | Cottage |
| Collection | Summer House I |
Why buy the Summer House I Vanity Desk from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.