Summer House I 3 Piece Vanity Set
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Vanity Desk,Vanity Mirror,Vanity Stool
| Weight | 188 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 56 × 64 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Oyster White |
| Style | Cottage |
| Collection | Summer House I |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Summer House I 3 Piece Vanity Set
Live life beautifully with the Summer House I vanity desk, mirror, and stool. Crafted of poplar and pine solids this kit features an oyster white finish, bead molding, full extension drawers with felt lined top drawers, turned legs, and is accented with wooden knob hardware. The vanity desk features five drawers for storage and pairs well with the trifold mirror with a beveled edge. Sit in comfort with the vanity stool that has a linen upholstered seat and nylon chair glides to protect your flooring. With cottage design always in fashion, make the Summer House I a staple in your home.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Wood | Poplar w/ Pine Solids and Wood Products |
|---|---|
| Finish | Oyster White |
| Dimensions | W56 x D20 x H64 |
| Box Dimensions | W0 x D0 x H0 |
| Cubes | 20.35 |
| French & English Dovetail Construction | Yes |
| Full Extension Metal Side Drawer Glides | Yes |
| Fully Stained Interior Drawers | Yes |
| Wooden Knob Hardware | Yes |
| Tri-Fold Mirror | Yes |
| Turned Legs | Yes |
| Linen Upholstered Seat | Yes |
| Weight | 188 lbs. |
| Weight | 188 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 56 × 64 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Oyster White |
| Style | Cottage |
| Collection | Summer House I |
| Features | Storage |
Why buy the Summer House I 3 Piece Vanity Set from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.