Summer House I Queen Panel Bed
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Queen Panel Headboard,Queen Panel Footboard,Panel Bed Rails
| Weight | 132 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 88 × 66 × 58 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Oyster White |
| Style | Cottage |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Summer House I |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Summer House I Queen Panel Bed
Invite the cottage style Summer House panel bed into your room. The oyster white finish is accented by louvered panels and arched crown molding, adding to the cottage charm. Made of pine and poplar solids, this bed features bolt-on rails and a center supported slat system, making this a sturdy and reliable bed.
Product Details
| Wood | Poplar w/ Pine Solids and Wood Products |
|---|---|
| Finish | Oyster White |
| Dimensions | W66 x D88 x H58 |
| Box Dimensions | W0 x D0 x H0 |
| Cubes | 19.5 |
| Headboard Can Be Sold Separately | Yes |
| Bolt-on Rail System | Yes |
| Center Supported Slat System | Yes |
| Louvered Panel Accents | Yes |
| Arched Crown Molding | Yes |
| Weight | 132 lbs. |
| Weight | 132 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 88 × 66 × 58 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Oyster White |
| Style | Cottage |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Summer House I |
Why buy the Summer House I Queen Panel Bed from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.