Magnolia Manor Vanity Desk
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Charming vanity desk featuring a weathered brown whitewash top, antique white finish, and antique pewter knob hardware. It includes five full extension, fully stained drawers with two removable dividers for organized storage.
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 54 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White & Weathered Bark |
| Style | European Traditional |
| Collection | Magnolia Manor |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Magnolia Manor Vanity Desk
Start your mornings off by utilizing this charming vanity desk. The weathered brown whitewash top paired with the antique white finish and antique pewter knob hardware creates a truly unique look. Five full extension fully stained drawers allow you to store all your accessories, with two dividers located in the side drawers to help with organization. This unique piece is the perfect finish touch to any space.
Product Details
| Wood | Rubberwood Solids w/ White Oak and Birch Veneers |
|---|---|
| Finish | Antique White & Weathered Bark |
| Dimensions | W54 x D18 x H30 |
| Box Dimensions | W57 x D21 x H19 |
| Cubes | 13.25 |
| Full Extension Metal Side Drawer Guides | Yes |
| French & English Dovetail Drawer Construction | Yes |
| Knee Space W24 x H24 | Yes |
| Top Side Drawer W9 x D14 x H2 | Yes |
| Bottom Side Drawer W9 x D14 x H6 | Yes |
| Middle Drawer W22 x D11.5 x H2 | Yes |
| 2 Removable Dividers in Side Drawers | Yes |
| Antique Pewter Knob Hardware | Yes |
| Weight | 116 lbs. |
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 54 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White & Weathered Bark |
| Style | European Traditional |
| Collection | Magnolia Manor |
Why buy the Magnolia Manor Vanity Desk from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.