Magnolia Manor Pet Steps
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Stylish pet steps with a two-toned antique white and weathered bark finish, designed to help your pet onto your bed. It features three steps with a slip-proof carpet surface and rubber strips underneath for stability.
| Weight | 44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 18 × 18 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White & Weathered Bark |
| Style | European Traditional |
| Collection | Magnolia Manor |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Magnolia Manor Pet Steps
Include your fur babies by adding these unique and stylish pet steps to your bedroom. This item is two toned, blending effortlessly with the rest of your Magnolia Manor bedroom collection. The pet steps feature 3 steps to help your pet onto your bed. The bottom step features a slip proof carpet surface with rubber strips underneath to prevent skidding.
Product Details
| Wood | Rubberwood Solids w/ White Oak and Birch Veneers |
|---|---|
| Finish | Antique White & Weathered Bark |
| Dimensions | W18 x D24 x H18 |
| Box Dimensions | W22 x D27 x H23 |
| Cubes | 7.78 |
| 3 Steps To Help Your Pet Onto Your Bed | Yes |
| Steps Feature Slip Proof Carpet Surface | Yes |
| Rubber Strips on Bottom to Prevent Skidding | Yes |
| Weight | 44 lbs. |
| Weight | 44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 18 × 18 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White & Weathered Bark |
| Style | European Traditional |
| Collection | Magnolia Manor |
Why buy the Magnolia Manor Pet Steps from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.