Magnolia Manor Gathering Table
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This Magnolia Manor gathering table, crafted from poplar solids with white oak and birch veneers, features a European design with a fancy face dining top. It includes a storage drawer and shelf, perfect for a stylish dining space.
| Weight | 156 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 60 × 36 × 36 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White & Weathered Bark |
| Style | European Traditional |
| Collection | Magnolia Manor |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Magnolia Manor Gathering Table
Gather in style with the Magnolia Manor gathering table. Crafted of poplar solids with white oak and birch veneers, this piece features the perfect blend of European design, fancy face dining top finished in a weathered brown with whitewash, a drawer and shelf for additional storage, fully stained interior drawer, full extensions metal drawer glides for easy access to storage, wood framed drawer fronts, bead molding, softly rounded corners on the top, and antique pewter bail pull hardware, anchored by faceted turned legs. Warm antique finishes and artistic distressing along with grand scale create a piece to be passed to generations.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Wood | Rubberwood Solids w/ White Oak and Birch Veneers |
|---|---|
| Finish | Antique White & Weathered Bark |
| Dimensions | W36 x D60 x H36 |
| Box Dimensions | W70 x D43 x H15 |
| Cubes | 25.45 |
| Fancy Face Dining Top | Yes |
| Faceted Turned Legs | Yes |
| Drawer W31 x D13.5 x H6.25 | Yes |
| Apron to Drawer Clearance 16″ | Yes |
| Floor Clearance 5.5″ | Yes |
| Apron to Floor Clearance 32″ | Yes |
| Shelf W40 x D18.5 | Yes |
| Antique Pewter Bail Pull Hardware | Yes |
| Weight | 156 lbs. |
| Weight | 156 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 60 × 36 × 36 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White & Weathered Bark |
| Style | European Traditional |
| Collection | Magnolia Manor |
| Features | Storage |
Why buy the Magnolia Manor Gathering Table from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.