Magnolia Manor Twin Trundle Unit
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This Magnolia Manor Twin Trundle offers an extra bed or storage with a twin mattress capacity. Crafted from rubberwood solids with white oak and birch veneers in an antique white finish, it features bead molding accents, three storage compartments, and ca
| Weight | 123 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 76 × 13 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White |
| Style | European Traditional |
| Collection | Magnolia Manor |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Magnolia Manor Twin Trundle Unit
Add an extra bed or storage without taking up any additional room with the Magnolia Manor trundle. Finished in an antique white finish with heavy chipping this piece is crafted of poplar solids and white oak and birch veneers. The trundle features bead molding accents for a decorative appeal and easily stores underneath the daybed when not in use. Use a twin size mattress or opt for storage with a finished interior and three separate compartments perfect for clothing or blankets. Features casters for ease of movement.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Wood | Rubberwood Solids w/ White Oak and Birch Veneers |
|---|---|
| Finish | Antique White |
| Dimensions | W76 x D41 x H13 |
| Box Dimensions | W79 x D16 x H15 |
| Cubes | 10.7 |
| Provides An Abundance of Storage Under Daybed | Yes |
| Optional | Yes |
| Trundle Must Be Used with 8 Inch Mattress | Yes |
| Weight | 123 lbs. |
| Weight | 123 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 76 × 13 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White |
| Style | European Traditional |
| Collection | Magnolia Manor |
Why buy the Magnolia Manor Twin Trundle Unit from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.