Ventura Blvd TV Console
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This 72-inch TV console blends mid-century and modern styles, crafted from rubberwood solids with cathedral walnut veneers in a bronzed spice finish. It accommodates most 75″ TVs, featuring full extension drawers, a floating top design, and tapered splayed legs.
| Weight | 163 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 72 × 26 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Bronze Spice |
| Style | Contemporary |
| Collection | Ventura Blvd |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Ventura Blvd TV Console
Combine mid century and modern styles to create the Venture Blvd 72″ tv console. Crafted with rubberwood solids with cathedral walnut veneers, this piece accommodates most 75″ TVs and features a bronzed spice finish with wire brushed drawer fronts, full extension drawer glides for easy access to storage, a modernized floating top design, and angled apron on console top, contemporary, clean lines, anchored by tapered splayed legs. The open components effortlessly accommodate electronics or gaming equipment.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Wood | Rubberwood Solids and Cathedral Walnut Veneers |
|---|---|
| Finish | Bronze Spice |
| Dimensions | W72 x D18 x H26 |
| Box Dimensions | W75 x D21 x H22 |
| Cubes | 19.79 |
| Full Extension Metal Side Drawer Guides (45mm) | Yes |
| English Dovetail Construction | Yes |
| Contemporary Clean Straight Lines | Yes |
| Shaped Cutout Drawers Allow For Clean Look | Yes |
| Tapered Splayed Legs | Yes |
| Angled Apron | Yes |
| Floating Top Design | Yes |
| Accomodates Most 75″ TVs | Yes |
| Weight | 163 lbs. |
| Weight | 163 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 72 × 26 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Bronze Spice |
| Style | Contemporary |
| Collection | Ventura Blvd |
| Features | Storage |
Why buy the Ventura Blvd TV Console from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.