Mercury 47 Inch TV Console
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
The Mercury 47″ TV Console offers a contemporary design crafted from rubberwood solids and scratch-resistant melamine with a driftwood gray finish. It includes two drawers, an open compartment with wire management, tapered block feet, antique pewter hardware, and fits most 50″ TVs.
| Weight | 90 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 47 × 22 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Driftwood Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Mercury |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Mercury 47 Inch TV Console
Contemporary and simplistic design are combined to create the Mercury 47″ TV console. Crafted with rubberwood solids and melamine, this piece accommodates most 50″ TVs and features a solid wood picture frame, antiqued pewter bar pulls hardware, 2 drawers, picture framed case anchored by tapered block style feet. The melamine is scratch resistant, sure to make this piece last in any home. The open compartment and wire management provisions effortlessly accommodate electronics or gaming equipment.
Product Details
| Wood | Rubberwood Solids and Melamine |
|---|---|
| Finish | Driftwood Gray |
| Dimensions | W47 x D16 x H22 |
| Box Dimensions | W50 x D18 x H22 |
| Cubes | 11.54 |
| Kenlin Drawer Glides | Yes |
| Box & English Dovetail Construction | Yes |
| Tapered Block Style Feet | Yes |
| Heavy Bead Molding | Yes |
| Accomodates Most 50″ TVs | Yes |
| Wire Management Provisions | Yes |
| Paper Drawer Interiors | Yes |
| Antique Pewter Bar Pull Hardware | Yes |
| Weight | 90 lbs. |
| Weight | 90 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 47 × 22 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Driftwood Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Mercury |
Why buy the Mercury 47 Inch TV Console from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.