Magnolia Manor TV Console
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
An 84″ European traditional TV console, crafted from poplar solids with white oak and birch veneers, accommodates most 92″ TVs. It features an antique white finish, adjustable shelving, antiqued mirror doors with grid overlay, and wire management.
| Weight | 253 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 84 × 34 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White & Weathered Bark |
| Style | European Traditional |
| Collection | Magnolia Manor |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Magnolia Manor TV Console
This European traditional styled 84″ tv stand is sure to be the focal point of any living room. Crafted with poplar solids and white oak and birch veneers, this piece can accommodate most 92″ TVs and features an antique white finish, adjustable shelf space, antique pewter knob hardware, canted corners, bracket feet, and antiqued mirror doors with decorative grid overlay. With today’s modern technology in mind, users can enjoy the convenience of the wire management provisions to hide those pesky wires from your DVD player or gaming console of choice. Create your own look and change out two or all four doors to display either the wood framed panel doors or the option of antique mirror with decorative overlays. These versatile options allow you to be creative with your furniture.
Product Details
| Wood | Rubberwood Solids w/ White Oak and Birch Veneers |
|---|---|
| Finish | Antique White & Weathered Bark |
| Dimensions | W84 x D18 x H34 |
| Box Dimensions | W87 x D21 x H38 |
| Cubes | 40.25 |
| Full Extension Metal Side Drawer Glides(35mm) | Yes |
| French & English Dovetail Construction | Yes |
| Option Of Antique Mirrored Doors W/ Grill or Wood Panel Doors W/O Grill | Yes |
| Antique Pewter Knob Hardware | Yes |
| Canted Corners | Yes |
| Framed Drawer Fronts | Yes |
| Bracket Feet | Yes |
| Weight | 253 lbs. |
| Weight | 253 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 84 × 34 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White & Weathered Bark |
| Style | European Traditional |
| Collection | Magnolia Manor |
Why buy the Magnolia Manor TV Console from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.