Summer House Pedestal Table
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Round Pedestal Table Base,Round Pedestal Table Top
| Weight | 112 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54 × 42 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Oyster White |
| Style | Transitional |
| Collection | Summer House |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Summer House Pedestal Table
Be distinctively different with the Summer House pedestal table. Crafted of poplar and rubberwood solids, this set features an oyster white finish. The table features step molding and includes a 12” removable leaf, all anchored by a decorative turned pedestal base that flows into shaped splayed feet. With cottage design always in fashion, the Summer House collection would make a great addition to any home.
Product Details
| Wood | Poplar and Pine Solids w/ Wood Products |
|---|---|
| Finish | Oyster White |
| Dimensions | W42 x D54 x H30 |
| Box Dimensions | W0 x D0 x H0 |
| Cubes | 11 |
| Alternate Finish: 407 Gray | Yes |
| Includes One 12 Inch Leaf | Yes |
| Round to Oval Table Top | Yes |
| Decorative Base | Yes |
| Weight | 112 lbs. |
| Weight | 112 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54 × 42 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Oyster White |
| Style | Transitional |
| Collection | Summer House |
Why buy the Summer House Pedestal Table from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.