Summer House Server
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
The Summer House server, crafted from poplar and rubberwood solids, presents an oyster white finish with louvered panel accents. It provides ample storage with three drawers, a felt-lined silverware tray, and adjustable shelving behind each door.
| Weight | 151 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 52 × 39 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Oyster White |
| Style | Transitional |
| Collection | Summer House |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Summer House Server
Accent your space with the Summer House server. Crafted of poplar and rubberwood solids, this piece features an oyster white finish, full extensions drawer glides for easy access to storage, fancy louvered panel accents on the doors, bead molding on the frames, drawers, and doors, adjustable shelving behind each door, three drawers, a felt lined silverware tray, magnetic door catches, simplistic wood knob hardware, and is anchored by beautifully round turned legs. Users can enjoy the added storage and convenience added by the bottom shelf, perfect for display items. This item has an alternate finish, sure to compliment any space effortlessly.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Wood | Poplar and Pine Solids w/ Wood Products |
|---|---|
| Finish | Oyster White |
| Dimensions | W52 x D18 x H39 |
| Alternate Finish: 407 Gray | Yes |
| Full Extension Metal Side Drawer Glides | Yes |
| French & English Dovetail Construction | Yes |
| Round Turned Legs | Yes |
| Silverware Tray in Drawer | Yes |
| Bead Molding Frames Drawers and Doors | Yes |
| Adjustable Shelf Behind Each Door | Yes |
| Wood Knob Hardware | Yes |
| Weight | 151 lbs. |
| Box Dimensions | W55 x D22 x H28 |
| Cubes | 19.58 |
| Weight | 151 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 52 × 39 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Oyster White |
| Style | Transitional |
| Collection | Summer House |
| Features | Storage |
Why buy the Summer House Server from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.