Magnolia Manor Rectangular Leg Table
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Crafted from Poplar solids and Split Heart White Oak veneers, the Magnolia Manor rectangular leg table features a Weathered Bisque finish. It includes an 18 inch removable leaf and a fancy face veneer tabletop with faceted turned legs.
| Weight | 162 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 44 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Bisque |
| Style | Traditional |
| Collection | Magnolia Manor |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Magnolia Manor Rectangular Leg Table
Make entertaining easy and stylish with the Magnolia Manor II rectangular leg table. Crafted with excellence using Poplar solids and Split Heart White Oak veneers, this table features a Weathered Bisque finish. The table includes an 18 inch removable leaf on a wood guide and double metal gear leaf track system. The tabletop features a fancy face veneer and canted corners supported by faceted turned legs. European influences in the Magnolia Manor II rectangular leg table makes for a truly unique style for any living space.
Product Details
| Wood | Poplar Solids w/ Quartered and Split Heart White Oak Veneers |
|---|---|
| Finish | Weathered Bisque |
| Dimensions | W44 x D90 x H30 |
| Box Dimensions | W76 x D48 x H10 |
| Cubes | 20.51 |
| Includes Removable 18 Inch Leaf | Yes |
| Wood Guide w/ Double Metal Gear Leaf Track System | Yes |
| Fancy Face Veneer Tabletop | Yes |
| Faceted Turned Legs | Yes |
| Heavy Chipping & Distressing | Yes |
| Canted Corners | Yes |
| European Traditional Styling | Yes |
| Weight | 162 lbs. |
| Weight | 162 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 44 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Bisque |
| Style | Traditional |
| Collection | Magnolia Manor |
Why buy the Magnolia Manor Rectangular Leg Table from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.