Arden Road Trestle Table Set
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Trestle Table Base,Trestle Table Top
| Weight | 268 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 108 × 42 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Arden Road |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Arden Road Trestle Table Set
Add a touch of sophistication to your dining area with the Arden Road trestle table set. Crafted with precision and attention to detail using Poplar solids and Rustic Alder veneers, this table features a Satin Cherry finish. The trestle table is where innovative design meets timeless elegance, creating the perfect centerpiece for your dining space. At the heart of this table’s versatility is the self-storing 24 inch leaf, seamlessly integrated into the design on an easy glide leaf track system. Transform your table from an intimate gathering to a grand feast with a smooth and effortless extension, thanks to this thoughtful and practical feature. The unique double pedestal base of the table is a true work of art, showcasing four ball and vase faceted turned legs that gracefully flow into shaped bracket feet. These intricately crafted elements not only provide structural support but also add a touch of traditional sophistication to the overall design. Adding to the tables distinctive charm are two center trestles that enhance both visual appeal and stability. The careful balance between form and function is evident in every detail, making this table a statement piece that seamlessly combines style and practicality. Crafted with precision and designed with the modern lifestyle in mind, the Arden Road trestle table set is more than just furniture. It’s a reflection of your taste for both aesthetics and functionality. Elevate your dining experience with the Arden Road trestle table set that effortlessly adapts to your needs while maintaining an enduring sense of elegance.
Product Details
| Wood | Poplar Solids w/ Rustic Alder Veneers |
|---|---|
| Finish | Satin Cherry |
| Dimensions | W42 x D108 x H30 |
| Box Dimensions | W0 x D0 x H0 |
| Cubes | 30.2 |
| Self Storing 24 Inch Leaf | Yes |
| Easy Glide Leaf Track System | Yes |
| Bead Molding | Yes |
| Unique Double Pedestal Base | Yes |
| 4 Ball & Vase Faceted Turned Legs | Yes |
| Shaped Bracket Feet | Yes |
| 2 Center Trestles | Yes |
| Classic Traditional Styling | Yes |
| Weight | 268 lbs. |
| Weight | 268 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 108 × 42 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Arden Road |
Why buy the Arden Road Trestle Table Set from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.