Pedestal Table Top
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This Magnolia Manor pedestal table top, crafted from poplar solids and white oak veneers, includes an 18 inch leaf to expand from round to oval. It features a fancy face top in weathered brown and an antique white apron with heavy chipping, ideal for farm
| Weight | 81 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 60 × 42 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White & Weathered Bark |
| Style | European Traditional |
| Collection | Magnolia Manor |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Pedestal Table Top
Gather the family together for dinner around the Magnolia Manor pedestal table top. A 42″ round is perfect for small spaces or add in the 18″ leaf to expand the table to an oval for larger crowds. Crafted of poplar solids and white oak veneers the pedestal table top features a fancy face top finished in a weathered brown. The apron is finished in an antique white with heavy chipping . Perfect for any decor from farmhouse to cottage living.
Product Details
| Cubes | 9.13 |
|---|---|
| Includes 18 Inch Leaf | Yes |
| Two Tone Finish | Yes |
| Fancy Face Veneer Top | Yes |
| Combined_dimensions | W42 x D60 x H30 |
| Feature_1 | Includes 18 Inch Leaf |
| Feature_2 | Two Tone Finish |
| Feature_3 | Fancy Face Veneer Top |
| Epcubes | 9.13 |
| Epboxwidth | 63.19 |
| Epboxdepth | 45.28 |
| Epboxheight | 5.51 |
| Epprodwidth | 42 |
| Epproddepth | 60 |
| Epprodheight | 30 |
| Ep_carton | 1 |
| Weight | 81 |
| Web_exclude | No |
| Small_parcel | No |
| Finish_category | White |
| Weight | 81 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 60 × 42 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White & Weathered Bark |
| Style | European Traditional |
| Collection | Magnolia Manor |
Why buy the Pedestal Table Top from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.