Gathering Table Top
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This Newport gathering tabletop is crafted from rubberwood solids and mindy veneers with a Carbon Grey finish. It features a fixed design with slightly rounded ends, adding dimension and appeal to your dining area.
| Weight | 115 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 78 × 36 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Smokey Gray w/ Carbon Gray Tops |
| Style | Transitional |
| Collection | Newport |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Gathering Table Top
Feel at home with the Newport gathering tabletop. Crafted with excellence using rubberwood solids and mindy veneers, this tabletop features a Carbon Grey finish. This fixed tabletop has slightly rounded ends to add dimension and design appeal. Pair the top with the Newport gathering table base to complete the table and wow family and friends. Feel comfortable and elegant at the same time with the Newport gathering tabletop.
Product Details
| Cubes | 12.48 |
|---|---|
| Fixed Tabletop | Yes |
| Bow Shaped Tabletop Ends | Yes |
| Combined_dimensions | W78 x D42 x H36 |
| Feature_1 | Fixed Tabletop |
| Feature_2 | Bow Shaped Tabletop Ends |
| Epcubes | 12.48 |
| Epboxwidth | 81.3 |
| Epboxdepth | 44.88 |
| Epboxheight | 5.91 |
| Epprodwidth | 78 |
| Epproddepth | 42 |
| Epprodheight | 35.84 |
| Ep_carton | 1 |
| Weight | 115 |
| Web_exclude | No |
| Small_parcel | No |
| Finish_category | Gray |
| Weight | 115 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 78 × 36 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Smokey Gray w/ Carbon Gray Tops |
| Style | Transitional |
| Collection | Newport |
Why buy the Gathering Table Top from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.