Westfield Buffet
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This Westfield buffet, made from rubberwood solids with a Havana Brown finish, features a slatted front, adjustable shelves, and a felt-lined pull-out drawer with a removable silverware tray.
| Weight | 245 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 69 × 38 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Havana Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Westfield |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Westfield Buffet
The Westfield buffet is everything your home deserves. Crafted with excellence using rubberwood solids and split heart white oak veneers, this piece features a Havana Brown finish. The buffet has a slatted front panel on the four doors that adds style and dimension. Magnetic push latches on the doors allow for a sleek look with no hardware. Behind each set of doors is an adjustable shelf as well as a full extension pull out drawer that is lined with premium felt. A removable silverware tray is included to help you stay organized. The Westfield buffet offers a design that combines for a grand feel of the past with today’s luxurious lifestyle.
Product Details
| Wood | Rubberwood & Poplar Solids w/ Split Heart White Oak Veneers |
|---|---|
| Finish | Havana Brown |
| Dimensions | W69 x D18 x H38 |
| Box Dimensions | W73 x D21 x H43 |
| Cubes | 37.7 |
| Full Extension Side Drawer Guides (45mm) | Yes |
| French & English Dovetail Drawer Construction | Yes |
| Bottom Case Dust Proofing | Yes |
| Fully Stained Interior Drawers | Yes |
| Premium Felt-Lined Top Drawers | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Removable Silverware Tray | Yes |
| Weight | 245 lbs. |
| Weight | 245 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 69 × 38 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Havana Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Westfield |
Why buy the Westfield Buffet from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.