Santa Rosa Server
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Crafted from rubberwood solids and oak veneers, the Santa Rosa II server features an antique honey finish with two felt-lined full extension drawers and a silverware tray. It includes two sliding glass doors with a decorative grid overlay and antique brass hardware, plus an adjustable shelf for dining storage.
| Weight | 172 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 54 × 36 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Antique Honey |
| Style | Mission |
| Collection | Santa Rosa |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Santa Rosa Server
Accent your dining room with the Santa Rosa II server. Crafted of rubberwood solids and oak veneers, this piece features two felt lined full extension drawers allowing for easy access to storage and a silverware tray, two wood framed sliding glass doors with a decorative grid overlay, and is accented by antique brass bar pull hardware. This piece also features canted corners, tapered feet, and one adjustable shelf behind each sliding door. Finished in an antique honey with a mission design, this server translates well into any decor.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Wood | Rubberwood Solids w/ Oak Veneers |
|---|---|
| Finish | Antique Honey |
| Dimensions | W54 x D18 x H36 |
| Box Dimensions | W58 x D21 x H40 |
| Cubes | 28.5 |
| Full Extension Metal Side Drawer Guides | Yes |
| Bottom Case Dust Proofing | Yes |
| Fully Stained Interior Drawers | Yes |
| Decorative Grid Overlay | Yes |
| Sliding Glass Doors | Yes |
| Antique Brass Round Knob Hardware | Yes |
| Cowtail Distressing | Yes |
| Weight | 172 lbs. |
| Weight | 172 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 54 × 36 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Antique Honey |
| Style | Mission |
| Collection | Santa Rosa |
| Features | Storage |
Why buy the Santa Rosa Server from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.