Paradise Valley Hutch
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This Paradise Valley hutch, crafted from rubberwood solids with white oak veneers and a saddle brown finish, features undertop and bead molding, chamfered pilasters, and touch LED lighting. It includes four wood-framed adjustable glass shelves, a planked back panel, and wire management provisions for elegant display storage.
| Weight | 165 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 68 × 48 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Saddle Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Paradise Valley |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Paradise Valley Hutch
Forget dining out and make your home the best place to enjoy a meal with the Paradise Valley hutch. Crafted with excellence using Rubberwood solids and Split Heart White Oak veneers, this piece features a Saddle Brown finish. The hutch features beautiful under top and bead molding that transitions into chamfered pilasters. The touch LED lighting will illuminate your display and shine through the four wood framed adjustable glass shelves. The arch at the top of the case and the planked back panel will catch the eye, so the addition of wire management provisions will help to keep your display looking neat and clean. This piece cannot stand alone. Pair with the Paradise Valley buffet for a complete set. The Paradise Valley hutch captures grand opulence with comfortable rustic styling.
Product Details
| Cubes | 42.01 |
|---|---|
| Features Beautiful Undertop Molding | Yes |
| Bead Molding | Yes |
| Chamfered Pilasters | Yes |
| Touch LED Lighting | Yes |
| 4 Wood Framed Adjustable Glass Shelves | Yes |
| Planked Back Panel | Yes |
| Wire Management Provisions | Yes |
| Softly Arched Opening | Yes |
| Combined_dimensions | W68 x D16 x H48 |
| Feature_1 | Features Beautiful Undertop Molding |
| Feature_2 | Bead Molding |
| Feature_3 | Chamfered Pilasters |
| Feature_4 | Touch LED Lighting |
| Feature_5 | 4 Wood Framed Adjustable Glass Shelves |
| Feature_6 | Planked Back Panel |
| Feature_7 | Wire Management Provisions |
| Feature_8 | Softly Arched Opening |
| Epcubes | 42.01 |
| Epboxwidth | 71.06 |
| Epboxdepth | 19.29 |
| Epboxheight | 52.95 |
| Epprodwidth | 67.5 |
| Epproddepth | 16 |
| Epprodheight | 48 |
| Ep_carton | 1 |
| Weight | 165 |
| Web_exclude | No |
| Small_parcel | No |
| Finish_category | Brown |
| Weight | 165 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 68 × 48 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Saddle Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Paradise Valley |
Why buy the Paradise Valley Hutch from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.