Paradise Valley Hutch & Buffet
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Buffet,Hutch
| Weight | 386 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 88 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Saddle Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Paradise Valley |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Paradise Valley Hutch & Buffet
Forget dining out and make your home the best place to enjoy a meal with the Paradise Valley hutch and buffet. Crafted with excellence using Rubberwood solids and Split Heart White Oak veneers, this set features a Saddle Brown finish. The hutch features beautiful under top and bead molding that transitions into chamfered pilasters. The touch LED lighting will illuminate your display and shine through the four wood framed adjustable glass shelves. The arch at the top of the case and the planked back panel will catch the eye, so the addition of wire management provisions will help to keep your display looking neat and clean. The buffet has two drawers with wood framed drawer fronts and accent bead molding. The drawers feature premium felt lining and offer the luxury of soft closing drawer guides. The drawers, combined with the knob hardware, create an apothecary feel. One removable felt lined silverware tray is included. There are four wood framed doors that feature thick wood mullions for added depth and design appeal. Behind each set of doors is one adjustable wood shelf. Beautiful under top molding transitions into chamfered pilasters that soften the case, which flows to square tapered feet. The Paradise Valley hutch and buffet captures grand opulence with comfortable rustic styling.
Product Details
| Wood | Rubberwood Solids w/ Split Heart White Oak Veneers |
|---|---|
| Finish | Saddle Brown |
| Dimensions | W68 x D19 x H88 |
| Box Dimensions | W0 x D0 x H0 |
| Cubes | 81.8 |
| Includes the Buffet & Hutch | Yes |
| Soft Closing Side Mounted Drawer Guides (45mm) | Yes |
| Includes a Removable Silverware Tray | Yes |
| Premium Felt Lined Top Drawers | Yes |
| Wood Framed Drawer Fronts | Yes |
| 4 Doors with Wood Mullions | Yes |
| Touch LED Lighting | Yes |
| Antique Pewter Knob Hardware | Yes |
| Weight | 386 lbs. |
| Weight | 386 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 88 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Saddle Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Paradise Valley |
Why buy the Paradise Valley Hutch & Buffet from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.