Creations 30 Inch Sawhorse Stool- Slate
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This 30-inch Sawhorse stool, crafted from rubberwood solids, features a contoured seat and nylon chair glides. Available in multiple finishes, including slate, for comfort and style.
| Weight | 18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 21 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Various |
| Style | Traditional |
| Collection | Creations |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Creations 30 Inch Sawhorse Stool- Slate
Sit in comfort and style with the Creations II sawhorse stool. Crafted of rubberwood solids, this piece features a tobacco/gray/navy/slate/white finish, nylon chair glides to protect your flooring and a contoured seat for added comfort. This stool is available in multiple finishes, sure to be a great addition in any home.
Product Details
| Cubes | 1.7 |
|---|---|
| Available in Multiple Colors | Yes |
| Contoured Seats | Yes |
| Nylon Chair Glides | Yes |
| 24 Inch & 30 Inch Chair Options | Yes |
| Weight Limit: 250 Pounds | Yes |
| Seat Width: 17.75″ | – |
| Seat Depth: 9.75″ | – |
| Combined_dimensions | W21 x D16 x H30 |
| Feature_1 | Available in Multiple Colors |
| Feature_2 | Contoured Seats |
| Feature_3 | Nylon Chair Glides |
| Feature_4 | 24 Inch & 30 Inch Chair Options |
| Feature_5 | Weight Limit: 250 Pounds |
| Feature_6 | Seat Width: 17.75″ |
| Feature_7 | Seat Depth: 9.75″ |
| Epcubes | 1.7 |
| Epboxwidth | 29 |
| Epboxdepth | 17 |
| Epboxheight | 7 |
| Epprodwidth | 21.25 |
| Epproddepth | 15.63 |
| Epprodheight | 30 |
| Ep_carton | 1 |
| Weight | 18 |
| Web_exclude | No |
| Small_parcel | Yes |
| Finish_category | Brown |
| Weight | 18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 21 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Various |
| Style | Traditional |
| Collection | Creations |
Why buy the Creations 30 Inch Sawhorse Stool- Slate from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.