Creations Drop Leaf Table – Tobacco
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This Creations drop leaf table, crafted from rubberwood solids with a tobacco finish, features a butcher block style top and two 10″ drop leaves. Its space-saving design comfortably seats up to 4 people.
| Weight | 74 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 50 × 36 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Various |
| Style | Traditional |
| Collection | Creations |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Creations Drop Leaf Table – Tobacco
Gather around the Creations II drop leaf table. Crafted of rubberwood solids, this piece features a tobacco finish, a butcher block style top, two 10″ drop leaves for extra table space, a nifty space saving design, round turned legs, and can comfortably seat up to 4.
Product Details
| Finish | Various |
|---|---|
| Dimensions | W36 x D50 x H30 |
| Box Dimensions | W52 x D38 x H6 |
| Cubes | 6.4 |
| Butcher Block Style Table Tops | Yes |
| Includes Two 10 Inch Drop Leaves | Yes |
| Space Saving Design | Yes |
| Comfortably Seats Up to 4 | Yes |
| Round Turned Legs | Yes |
| Weight | 74 lbs. |
| Wood | Rubberwood Solids & Veneers |
| Weight | 74 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 50 × 36 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Various |
| Style | Traditional |
| Collection | Creations |
Why buy the Creations Drop Leaf Table – Tobacco from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.