Allyson Park Counter Height Slat Back Chair
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This Allyson Park counter height slat back chair, crafted from poplar and rubberwood solids, features a wire brushed white finish with a charcoal curved wooden seat. It includes a slat back, square tapered legs, and nylon glides for floor protection, offering a classic yet casual style.
| Weight | 24 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 18 × 41 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Wirebrushed White w/ Charcoal Tops |
| Style | Cottage |
| Collection | Allyson Park |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Allyson Park Counter Height Slat Back Chair
Sit in comfort and style with the Allyson Park counter height slat back chair. Crafted of poplar and rubberwood solids, this piece features a wire brushed white finish with a charcoal seat, curved wooden seat for added comfort, a slat back, nylon chair glides to protect your flooring, and is anchored by square tapered legs. This chair is perfect for creating a classic look while maintaining a casual feel.
Product Details
| Wood | Poplar and Rubberwood Solids w/ Pine Veneers |
|---|---|
| Finish | Wirebrushed White w/ Charcoal Tops |
| Dimensions | W18 x D22 x H41 |
| Box Dimensions | W45 x D21 x H15 |
| Cubes | 4.09 |
| Slat Back Counter Chair | Yes |
| Wood Seat | Yes |
| Square Tapered Legs | Yes |
| Weight Limit: 250 Pounds | Yes |
| Seat Height: 24.5″ | – |
| Seat: 18″ W x 18″ D | Yes |
| Weight | 24 lbs. |
| Weight | 24 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 18 × 41 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Wirebrushed White w/ Charcoal Tops |
| Style | Cottage |
| Collection | Allyson Park |
Why buy the Allyson Park Counter Height Slat Back Chair from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.