Single Pedestal Table Top
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Crafted from pine solids with a cathedral white oak veneer, this single pedestal table top features a wire-brushed charcoal finish and planked accents. It includes a 12″ removable leaf on an easy glide system, allowing expansion from round to oval.
| Weight | 88 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54 × 42 × 31 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Wirebrushed White w/ Charcoal Tops |
| Style | Cottage |
| Collection | Allyson Park |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Single Pedestal Table Top
Crafted of pine solids with a cathedral white oak veneer, the Allyson Park single pedestal tabletop features a wire brushed charcoal finish. This tabletop has planked accents and includes a 12” removable leaf on an easy glide system making expansion to an oval top or contraction to a round top a breeze. Pair this top with the Allyson Park single pedestal table base to create a memorable piece. Allyson Park offers cottage styles you love that will work from the beach to the mountains to an industrial loft.
Product Details
| Cubes | 9.13 |
|---|---|
| Includes One 12″ Leaf | Yes |
| Round To Oval Table Top | Yes |
| Easy Glide Leaf System | Yes |
| Planked Tops | Yes |
| Combined_dimensions | W42 x D54 x H31 |
| Feature_1 | Includes One 12″ Leaf |
| Feature_2 | Round To Oval Table Top |
| Feature_3 | Easy Glide Leaf System |
| Feature_4 | Planked Tops |
| Epcubes | 9.13 |
| Epboxwidth | 57 |
| Epboxdepth | 45 |
| Epboxheight | 6 |
| Epprodwidth | 42 |
| Epproddepth | 54 |
| Epprodheight | 30.63 |
| Ep_carton | 1 |
| Weight | 88 |
| Web_exclude | No |
| Small_parcel | Yes |
| Finish_category | White |
| Weight | 88 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54 × 42 × 31 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Wirebrushed White w/ Charcoal Tops |
| Style | Cottage |
| Collection | Allyson Park |
Why buy the Single Pedestal Table Top from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.