Ridgecrest 2 Drawer Night Stand
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This urban 2-drawer nightstand, crafted from rubberwood solids and paper laminate, features a cobblestone finish with paper drawer interiors and bottom case dust proofing. It includes picture-framed drawer fronts with canted molding, a tapered leg base, and antique brass bar pull hardware.
| Weight | 44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 23 × 26 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Cobblestone |
| Style | Urban |
| Collection | Ridgecrest |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Ridgecrest 2 Drawer Night Stand
Enhance any room with this urban Ridgecrest two drawer night stand. Crafted by rubberwood solids and paper laminate, this piece features paper drawer interiors, bottom case dust proofing and antique brass bar pull hardware, all seamlessly anchored by the tapered leg base. Softness is added to the design with picture frame cases and drawer fronts, accompanied by a gorgeous canted molding on each drawer front.
Product Details
| Wood | Rubberwood Solids w/ Paper Laminate |
|---|---|
| Finish | Cobblestone |
| Dimensions | W23 x D17 x H26 |
| Box Dimensions | W27 x D20 x H25 |
| Cubes | 7.97 |
| Center Metal Drawer Guide | Yes |
| English Dovetail & Boxed Drawer Construction | Yes |
| Bottom Case Dust Proofing | Yes |
| Paper Drawer Interiors | Yes |
| Picture Frame Cases & Drawer Fronts | Yes |
| Drawer Fronts Feature Canted Molding | Yes |
| Tapered Leg Base | Yes |
| Antique Brass Bar Pull Hardware | Yes |
| Weight | 44 lbs. |
| Weight | 44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 23 × 26 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Cobblestone |
| Style | Urban |
| Collection | Ridgecrest |
Why buy the Ridgecrest 2 Drawer Night Stand from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.