Youth Panel Bed Rails
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Youth Panel Bed Rails crafted from rubberwood solids with paper laminate in a cobblestone finish. Features hook-on rails and a center-supported slat system.
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1 × 76 × 6 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Cobblestone |
| Style | Urban |
| Collection | Ridgecrest |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Youth Panel Bed Rails
Urban living is defined as surrounding oneself in a modern environment, refurbished building or studio/loft. A natural feeling created by the living space as well as the furnishings that attribute to it. The essence of the urban living furniture is its unique ability to fit many different styles-Rustic, casual, contemporary-A mixture of materials with distressed finishes and textured fabrics.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 1.77 |
|---|---|
| Hook-On Rails | Yes |
| Center Supported Slat System | Yes |
| Combined_dimensions | W76 x D1 x H6 |
| Feature_1 | Hook-On Rails |
| Feature_2 | Center Supported Slat System |
| Epcubes | 1.77 |
| Epboxwidth | 78.32 |
| Epboxdepth | 7.06 |
| Epboxheight | 5.5 |
| Epprodwidth | 76 |
| Epproddepth | 0.69 |
| Epprodheight | 5.81 |
| Ep_carton | 1 |
| Weight | 22 |
| Web_exclude | No |
| Small_parcel | No |
| Finish_category | Brown |
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1 × 76 × 6 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Cobblestone |
| Style | Urban |
| Collection | Ridgecrest |
Why buy the Youth Panel Bed Rails from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.