Magnolia Manor 2 Drawer Nightstand
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This Magnolia Manor 2-drawer nightstand, featuring Poplar solids and White Oak veneers in a Weathered Bisque finish, offers a felt-lined top drawer and fully stained interior drawers. It includes bottom case dust proofing for enhanced protection.
| Weight | 68 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 28 × 28 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Bisque |
| Style | Traditional |
| Collection | Magnolia Manor |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Magnolia Manor 2 Drawer Nightstand
This unique 2 drawer night stand is the perfect way to accent your room with an effortless blend of European Traditional design. The Weathered Bisque finish creates a truly unique look. Softness is added to the design with canted corners and rounded pilasters, accompanied by bead molding on each drawer front. The night stand features a fully stained interior drawer, felt lined top drawer, and bottom case dust proofing that is accented by custom antique pewter bail and knob hardware.
Product Details
| Wood | Poplar Solids w/ Quartered and Split Heart White Oak Veneers |
|---|---|
| Finish | Weathered Bisque |
| Dimensions | W28 x D17 x H28 |
| Box Dimensions | W31 x D20 x H32 |
| Cubes | 11.78 |
| Full Extension Metal Side Drawer Guides (45mm) | Yes |
| Bottom Case Dust Proofing | Yes |
| Fully Stained Interior Drawers | Yes |
| Felt Lined Top Drawer | Yes |
| Canted Corners | Yes |
| Wood Framed Drawer Fronts | Yes |
| Softly Rounded Pilasters | Yes |
| Antique Pewter Bail Pull Hardware | Yes |
| Weight | 68 lbs. |
| Weight | 68 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 28 × 28 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Bisque |
| Style | Traditional |
| Collection | Magnolia Manor |
Why buy the Magnolia Manor 2 Drawer Nightstand from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.