Magnolia Manor Armoire Base
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This Magnolia Manor armoire base features European Traditional design with an antique white finish and is crafted from poplar solids. It includes an oversized drawer with a cedar-lined bottom for blanket storage.
| Weight | 70 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 47 × 19 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White & Weathered Bark |
| Style | European Traditional |
| Collection | Magnolia Manor |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Magnolia Manor Armoire Base
Accent your bedroom with the perfect blend of European Traditional design and casual appeal using the Magnolia Manor Armoire Base. Finished in a an antique white finish with heavy chipping combination this piece is crafted of poplar solids and white oak and birch veneers. The armoire base features features an oversized drawer with a cedar lined bottom interior perfect for blanket storage. The armoire base must be sold with the armoire top.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 16.21 |
|---|---|
| French & English Dovetail Construction | Yes |
| Full Extension Metal Side Drawer Glides | Yes |
| Fully Stained Interior Drawers | Yes |
| Felt Lined Top Drawers | Yes |
| Large Bottom Drawer | Yes |
| Antique Pewter Knob and Bail Hardware | Yes |
| Combined_dimensions | W47 x D22 x H19 |
| Feature_1 | French & English Dovetail Construction |
| Feature_2 | Full Extension Metal Side Drawer Glides |
| Feature_3 | Fully Stained Interior Drawers |
| Feature_4 | Felt Lined Top Drawers |
| Feature_5 | Large Bottom Drawer |
| Feature_6 | Antique Pewter Knob and Bail Hardware |
| Epcubes | 16.21 |
| Epboxwidth | 49.8 |
| Epboxdepth | 24.21 |
| Epboxheight | 23.23 |
| Epprodwidth | 47 |
| Epproddepth | 21.5 |
| Epprodheight | 19.25 |
| Ep_carton | 1 |
| Weight | 70 |
| Web_exclude | No |
| Small_parcel | No |
| Finish_category | White |
| Weight | 70 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 47 × 19 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White & Weathered Bark |
| Style | European Traditional |
| Collection | Magnolia Manor |
| Features | Storage |
Why buy the Magnolia Manor Armoire Base from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.