Farmhouse Reimagined 1 Drawer Night Stand
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This Farmhouse Reimagined 1-drawer nightstand, crafted from pine solids and veneers, features an antique white finish with chestnut tops. It includes a cedar-lined bottom drawer, a pull-out drink shelf, and a convenient bottom storage shelf.
| Weight | 59 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 22 × 28 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White w/ Chestnut Tops |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Farmhouse Reimagined |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Farmhouse Reimagined 1 Drawer Night Stand
This unique single drawer night stand is the perfect way to accent your room with a simple yet bold cottage style. The antique white finish accompanied by chestnut tops creates a truly unique look and is anchored by a legged base. Crafted with pine solids and hickory and pine veneers, this night stand features cedar lined bottom drawers and a handy pull out drink shelf, tied together effortlessly with statement antique brass knob hardware. Maximize storage with the convenient bottom shelf, perfect for storing your everyday items.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Wood | Pine Solids w/ Hickory and Pine Veneers |
|---|---|
| Finish | Antique White w/ Chestnut Tops |
| Dimensions | W22 x D17 x H28 |
| Box Dimensions | W25 x D20 x H22 |
| Cubes | 6.35 |
| Full Extension Metal Side Drawer Glides(45mm) | Yes |
| French & English Dovetail Construction | Yes |
| Chamfered Drawer Fronts, Pilasters and Bed Posts | Yes |
| Chestnut Tops are Wire Brushed | Yes |
| Finish Features Heavy Wire Brush and Distressing | Yes |
| Features Pull Out Drink Shelf and Storage | Yes |
| Antique Brass Knob Hardware | Yes |
| Weight | 59 lbs. |
| Weight | 59 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 22 × 28 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White w/ Chestnut Tops |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Farmhouse Reimagined |
| Features | Storage |
Why buy the Farmhouse Reimagined 1 Drawer Night Stand from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.