Thornwood Hills 8 Drawer Dresser
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This casual, contemporary 8-drawer dresser features rubber wood solids and mango veneers, with a rock beaten gray finish and saw cut distressing. It includes 8 full extension drawers, providing ample storage with bottom case dust proofing.
| Weight | 257 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 64 × 40 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Rock Beaten Brown w/ Saw Cuts |
| Style | Rustic |
| Collection | Thornwood Hills |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Thornwood Hills 8 Drawer Dresser
Indulge in a casual, yet contemporary look with this Thornwood Hills 8-drawer dresser. The rock beaten gray finish is accented by saw cut distressing, hammered metal strips across the top and bottom drawers, and hand hammered dark pewter hardware. Organize your clothing with the 8 full extension drawers, where the bottom drawers are equipped with dust proofing to protect your belongings.
Product Details
| Wood | Rubberwood Solids and Mango Veneers |
|---|---|
| Finish | Rock Beaten Brown w/ Saw Cuts |
| Dimensions | W64 x D18 x H40 |
| Box Dimensions | W67 x D21 x H43 |
| Cubes | 34.42 |
| French & English Dovetail Construction | Yes |
| Full Extension Metal Side Drawer Glides | Yes |
| Fully Stained Interior Drawers | Yes |
| Felt Lined Top Drawers | Yes |
| Hammered Metal Strip Accents | Yes |
| Dark Antique Pewter Hand Hammered Meta Bar Pull Hardware | Yes |
| Top & 2nd Drawer W26 x D15 x H4.5 | Yes |
| 3rd & Bottom Drawer W26 x D15 x H6 | Yes |
| Weight | 257 lbs. |
| Weight | 257 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 64 × 40 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Rock Beaten Brown w/ Saw Cuts |
| Style | Rustic |
| Collection | Thornwood Hills |
Why buy the Thornwood Hills 8 Drawer Dresser from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.