Sun Valley Dresser & Mirror
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
6 Drawer Dresser,Mirror
| Weight | 216 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 58 × 72 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Sandstone |
| Style | Transitional |
| Collection | Sun Valley |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Sun Valley Dresser & Mirror
Bring in clean lines with the Sun Valley dresser and mirror. Crafted of melamine and rubberwood solids this kit features a sandstone finish, picture frame cases, double bead molding, bracket feet, paper drawer interiors, and is accented with antique brass bar pull hardware. The dresser has six drawers and can be paired with the beveled edge mirror utilizing the included bolt-on supports. With clean lines and small scale, Sun Valley creates the perfect balance for condos, lofts or second bedrooms.
Product Details
| Wood | Melamine w/ Rubberwood Solid Frame |
|---|---|
| Finish | Sandstone |
| Dimensions | W58 x D16 x H72 |
| Box Dimensions | W0 x D0 x H0 |
| Cubes | 25.4 |
| Kenlin Drawer Glides | Yes |
| English Dovetail Construction | Yes |
| Bottom Case Dust Proofing | Yes |
| Laminate Drawer Interior | Yes |
| Picture Frame Case | Yes |
| Double Bead Molding | Yes |
| Beveled Glass Mirror | Yes |
| Dark Antique Brass Bar Pull Hardware | Yes |
| Weight | 216 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 58 × 72 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Sandstone |
| Style | Transitional |
| Collection | Sun Valley |
Why buy the Sun Valley Dresser & Mirror from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.