Grandpas Cabin 5 Drawer Chest
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
The Grandpa’s Cabin 5-drawer chest features a rustic design, crafted from rubberwood solids with oak veneers and an aged oak finish. It offers five drawers with full extension glides, complete dust proofing, and antique brass knob hardware.
| Weight | 169 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 38 × 53 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Aged Oak |
| Style | Traditional |
| Collection | Grandpas Cabin |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Grandpas Cabin 5 Drawer Chest
Grandpas Cabin chest is the perfect way to incorporate a rustic American design with a craftsman feel into any room. Crafted with select hardwoods and ash and oak veneers, this piece features 5 drawers with complete dust proofing and a timeless aged oak finish, tied together by antique brass knob hardware.
Product Details
| Wood | Rubberwood Solids w/ Oak Veneers |
|---|---|
| Finish | Aged Oak |
| Dimensions | W38 x D18 x H53 |
| Box Dimensions | W41 x D20 x H57 |
| Cubes | 27.44 |
| French & English Dovetail Construction | Yes |
| Complete Dust Proofing | Yes |
| Full Extension Metal Side Drawer Glides | Yes |
| Features 5 Drawers | Yes |
| Antique Brass Knob Hardware | Yes |
| Top Drawer – 28 x 14 1/4 x 4 | Yes |
| 2nd, 3rd & 4th Drawer – 28 x 14 1/4 x 6 | Yes |
| Bottom Drawer – 28 x 14 1/4 x 9 | Yes |
| Weight | 169 lbs. |
| Weight | 169 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 38 × 53 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Aged Oak |
| Style | Traditional |
| Collection | Grandpas Cabin |
Why buy the Grandpas Cabin 5 Drawer Chest from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.