Big Valley 2 Door 6 Drawer Dresser
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This large 2-door, 6-drawer dresser features a Whitestone finish with heavy distressing and antique pewter hardware, offering ample storage. It includes four large and two small drawers, plus adjustable shelving behind each door.
| Weight | 234 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 68 × 42 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Whitestone w/ Heavy Distressing |
| Style | Traditional |
| Collection | Big Valley |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Big Valley 2 Door 6 Drawer Dresser
Make a statement with this large scale 2 door 6 drawer dresser. The Whitestone finish is accented by heavy artistic distressing and antique pewter hardware. Expand storage space in your room with 4 large drawers, 2 small drawers and by having the ability to remove the adjustable shelf located behind each door.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Wood | Rubberwood Solids w/ Wood Products |
|---|---|
| Finish | Whitestone w/ Heavy Distressing |
| Dimensions | W68 x D18 x H42 |
| Box Dimensions | W71 x D21 x H46 |
| Cubes | 39.25 |
| Full Extension Metal Side Drawer Guides (45mm) | Yes |
| French & English Dovetail Construction | Yes |
| Bottom Case Dust Proofing | Yes |
| Fully Stained Interior Drawers | Yes |
| Premium Felt Lined Top Drawers | Yes |
| Cedar Lined Bottom Drawers | Yes |
| 1 Adj Shelf Behind Each Door | Yes |
| Antique Pewter Knob Hardware | Yes |
| Weight | 234 lbs. |
| Weight | 234 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 68 × 42 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Whitestone w/ Heavy Distressing |
| Style | Traditional |
| Collection | Big Valley |
| Features | Storage |
Why buy the Big Valley 2 Door 6 Drawer Dresser from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.