Arbor Place Dresser & Mirror
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
8 Drawer Double Dresser,Landscape Mirror
| Weight | 282 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 85 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Brownstone |
| Style | European Traditional |
| Collection | Arbor Place |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Arbor Place Dresser & Mirror
Opt for an elegant display. A refined yet relaxed feel describes the Arbor Place dresser and mirror. Crafted of poplar solids, birch veneers and metal, this kit features a brownstone finish, four-way match fancy face veneer tops, canted corners and shaped pilasters, a hidden drawer, full extension drawers with felt lined top drawers, scrolled bracket feet, and is accented with a custom designed drop ring and knob hardware. The dresser has eight drawers, including the two hidden drawers. The landscape mirror features a beveled edge and has scrolled metal inserts to match the headboard and can be attached to the dresser using the included bolt-on supports. Arbor Place bridges a combination of bold and dramatic scaling with soft shapes creating a casual, traditional style.
Product Details
| Wood | Poplar Solids w/ Birch Veneers and Metal |
|---|---|
| Finish | Brownstone |
| Dimensions | W68 x D19 x H85 |
| Box Dimensions | W0 x D0 x H0 |
| Cubes | 46.73 |
| Full Extension Metal Side Drawer Glides | Yes |
| Bottom Case Dust Proofing | Yes |
| English Dovetail Construction | Yes |
| Felt Lined Top Drawers | Yes |
| Fully Stained Interior Drawers | Yes |
| Felt Lined Hidden Drawers | Yes |
| Shaped Pilasters on Case Pieces | Yes |
| Canted Corner Accents | Yes |
| Weight | 282 lbs. |
| Weight | 282 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 85 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Brownstone |
| Style | European Traditional |
| Collection | Arbor Place |
Why buy the Arbor Place Dresser & Mirror from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.