Thornwood Hills 5 Drawer Chest
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This casual, contemporary 5-drawer chest is crafted from rubber wood solids and mango veneers, featuring fully stained interior drawers, a felt-lined top drawer, and bottom case dust proofing. It showcases a unique rock beaten gray finish with saw cuts and hammered metal accents for a rustic touch.
| Weight | 209 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 38 × 54 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Rock Beaten Brown w/ Saw Cuts |
| Style | Rustic |
| Collection | Thornwood Hills |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Thornwood Hills 5 Drawer Chest
Indulge in a casual, yet contemporary look with this Thornwood Hills chest. Crafted with rubber wood solids and interesting mango veneers, this piece features 5 drawers, fully stained interior drawers, a felt lined top drawer, and bottom case dust proofing. This chest is sure to stand out in any room with its hammered metal strip accents, dark antiqued pewter bar hardware and the unique rock beaten gray finish with detailed saw cuts.
Product Details
| Wood | Rubberwood Solids and Mango Veneers |
|---|---|
| Finish | Rock Beaten Brown w/ Saw Cuts |
| Dimensions | W38 x D18 x H54 |
| Box Dimensions | W40 x D21 x H57 |
| Cubes | 27.63 |
| French & English Dovetail Construction | Yes |
| Full Extension Metal Side Drawer Glides | Yes |
| Bottom Case Dust Proofing | Yes |
| Fully Stained Interior Drawers | Yes |
| Felt Lined Top Drawers | Yes |
| Dark Antique Pewter Hand Hammered Bar Pull Hardware | Yes |
| Top & 2nd Drawer W28 x D14.75 x H5..5 | Yes |
| 3rd & Bottom Drawer W28 x D14.75 x H7.25 | Yes |
| Dark Antique Pewter Hand Hammered Bar Pull Hardware | Yes |
| Weight | 209 lbs. |
| Weight | 209 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 38 × 54 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Rock Beaten Brown w/ Saw Cuts |
| Style | Rustic |
| Collection | Thornwood Hills |
Why buy the Thornwood Hills 5 Drawer Chest from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.